Translate

niedziela, 28 lipca 2013

FAQ 2.1

25 lipiec, A.D. 2013, godziny wieczorne - niespodziewanie(w końcu balans jest) pojawia się FAQ opatrzone numerem 2.1. I zmienia wszystko, a MPki tuż tuż.

ERRATY:
Convocation of Eagles - dostaje Limited.
No, to skończył się Eltharion z pustego kingdoma. W sumie, wolałbym Orły na restrykcji(HE jako jedyna rasa ma tylko 1 kartę), ale w sumie elfy ostatnio nie wygrywały, więc może jest za wcześnie na resta. Na dobrą sprawę to wszystkie(no może poza chaosową) taktyki wracające na top powinny mieć Limited od początku - nie byłoby kłopotu z combami. I jestem zdania, że Gołębie również, prędzej czy później tenże keyword dostaną - wystarczy kolejny babol pozwalający na infinity loop.

Fists of Mork - dostaje Limited + spada z restrykcji.
I znów: tak powinno być od początku, albo od faq 2.0. Co prawda w związku z wywaleniem Urgucka z listy restrykcji znów można robić combo-orka, ale teraz wymaga to dodatkowo potęgi chaosu, dzięki czemu kombo będzie odpowiednio trudne.

Snotling Invasion - staje się Unikalne.
Imo powinien być restrict(+ ew. limited) zamiast unique, bo 1 snoty praktycznie nic nie robią, to nie Hekarti. Ale coś z tym trzeba było zrobić, bo w ogólnym rozrachunku wszystkie Inwazje okazały się za mocne i zostały skutecznie ukrócone. Trzeba będzie wrócić do standardowego palenia, czyli... kupom na nich!

RESTRYKCJE:
The Unending Horde - Totalnie się nie spodziewałem. Moimi typami(poza Wurrzagiem) były: Snotling Invasion lub Rzyg/Rytuał. Ale jakby nie patrzeć, Horda dawała Zielonym zbyt dużą odporność na removal + takie tech jak Stunty Smasha + Snoty co turę. Co więcej, Unending pozwalał na bezkarne rzyganie Wurrzagiem, bo i tak pająki i inne gobliny zakrzykną: FOR THE HORDE! i zrobią powtórkę rozróby w kolejnej turze, nie bacząc na walające się po polu bitwy wymiociny górskiego trolla.

Pleasure Cults - Bardzo dobra decyzja. Nawet z ograniczoną kontrolą jednostek, Kulty ustawiały grę. W połączeniu z Arką/Hekarti - zapomnij o atakowaniu(chyba że grasz Chaosem i masz Khurvaka). Swoją drogą, zauważacie wzmocnienie ET(mimo restrykcji)? Uwalenie orków, rest na Kulty, limited Orłów - wszystko to umacnia pozycję Enda pośród innych decków. Dobrze że Loeca nie zrestowali, bo to byłby koniec. Dosłownie.

Wurrzag - Orkowy szaman jest imo najlepszą z Legend z ostatniego cyklu. Nie dość, że łatwo pali, to jeszcze przy okazji kontroluje, a i zabić go nie jest bułką z masłem(śledziem z cebulką?). Restrykcja jak najbardziej słuszna, szkoda tylko że nie do spółki z Vomitem, bo szaman jak rzygał, tak rzygać będzie(śledzie grożą niestrawnością). No ale bez Hordy Rzyg będzie bolał obu graczy.

End Times - Szkoda, że z kilku buildów na ET po dupie dostały akurat kraśki. Jeśli twórcy gry chcieli zapobiegać sytuacjom, gdzie wygrywa się rzucając Koniec Czasów, powinni zrestryktować również Warbossa(chociaż wtedy Orki byłyby pokrzywdzone). Plus jest taki, że wreszcie nie-Dwarfowe decki na ET będą miały jakieś restrykcje w spisie.

Zdjęci z restrykcji: Fists of Mork&Urguck - 


DODATKOWE WYJAŚNIENIA:

- Oficjalnie można skipnąć 1 fazę(np. Inkruzją) więcej niż raz. Na moje to nielogiczne, bo jak coś pomijam to tego już nie ma, ale to nie pierwszy przypadek gdy zasady FFG są na bakier z logiką ;) Przynajmniej nie będzie o to flejmów, no i każdy wie już jak sędziować

- Gracze sędziujący w Regionalsach/MPkach itp. nie mogą brać w nich udziału. Trochę ujowo, jako że Inwazja nie jest grą nastawioną na turnieje(tylko u nas tak się złożyło), i o ile u nas to nie zaburzy frekwencji(choć łatwiej będzie dostać sie do topki jak np. Przemo nie będzie grał - inna kwestia czy pr0sowie polskiej Inwazyji będą chcieli sędziować na regio zamiast grać) to np. w Niemczech, gdzie ostatnio było bodajże 11 osób na regionalsie, może być kiepsko. 

- Wrzucając kilka jednostek unikalnych z ET, np. 2x Grimgrora, decydujemy który z nich zostaje w grze, drugi zostaje natychmiast poświęcony. Efekty "enters play" odpalą się tylko dla jednostki która została.

Valaya canceluje obrażenia zadane tylko podczas jednej fazy pola bitwy.

- Redirectowanie dmg się nie kumuluje.

- Countertstrike można przydzielać w Legendy.


Ogólnie jestem pozytywnie zaskoczony, co prawda nie ze wszystkimi decyzjami się zgadzam, ale my Polacy tak mamy: lubimy narzekać, wobec czego:
- Mounted Maruders dalej na restrykcji, mogliby zamiast nich dać Lorda, co ukróciłoby obecne combo na Kotle i ew. przyszłe przeginki
- Combo Kocioł dalej działa! Grrr...
- w sumie nic więcej

Do zobaczenia na MPkach, o ile uda mi się przyjechać ;)


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz